Upptäck 7 korta dokumentärer

Filmpremiär på biograf Zita den 17 maj! Dokumentärfilmskursen visar sina produktioner för allmänheten. Först till kvarn...
Filmpremiär på biograf Zita den 17 maj! Dokumentärfilmskursen visar sina produktioner för allmänheten. Först till kvarn...
Publicerad: 11 maj 2023
Lästid: ca

Upptäck 7 korta dokumentärfilmer!

Elever i dokumentärfilm på Röda Korsets folkhögskola visar sina filmer för första gången på Zita Biograf i Stockholm. 17 maj kl 18-21. 

OBS! OBS! OBS!

Nu finns det möjlighet till gratis visningar med samtal med dokumentärfilmarna. (Är det utanför Storstockholm tillkommer reskostnader).
Det går också att ordna digitala filmvisningar och samtal med filmmakarna. Anmäl intressse till filmlärare Birger NilssonBiljetter är gratis och det är först till kvarn som gäller. Anmäl dig redan nu!

FILMERNA

Underneath the paint, probably there'll be cracks

Året var 2019 då kuststaden Durres slogs av världsårets dödligaste jordbävning. Fyra år
senare ses fortfarande efterdyningarna av händelsen i det drabbade området. Hur framtiden ska se ut ligger i händerna på den nya demokratin i Albanien, så väl som hos medborgarna som försöker gå vidare från händelsen.
(ca 25min) en film av Filippa Svannäs och Alexi Gustafsson

Out of sync
En främmande kommer från en okänd plats och börjar utforska världen vi lever i, men tycks inte vara i synk. Snart visar det sig att världen rör sig i en annan tidsrymd och en upprepande struktur tycks driva den främmande i ett mörker (ca 6 min) en film av Matilda Kennhed, Noor Radhison och Kazik Krasun

About bunkers
Bland bergen i södra Albanien får vi följa två vänner och lyssna till deras samtal. Deras plan är att sätta färg på de över hundra tusen övergivna bunkrar i landet (ca 7 min) en film av Matilda Kennhed, Noor Radhison och Kazik Krasun

My Branches Our Roots

En framgångsrik arkitekt återvänder till sin familjs mark i Albanien för att knyta an till sina rötter. På sin resa till tillhörighet söker hon vägar bortom rykten, förväntningar och patriarkala normer för sin dröm. (ca 15 min) en film av Vita Södertberg, Hanna Rydberg och Laura M'Baye Edge

Miljöresan – En Roadtrip i Albanien
Albanien har en unik miljö med djur, växter och naturresurser. Men nu är miljön hotad.
Dokumentärfilmsstudenterna Edvin och Fredrik beslutade sig för att med egna ögon se hur Albanien hanterar klimatförändringar och miljöhot. (ca 15 min) en film av Fredrik Stjernen och Edvin Sydh Sjögren

Berlin tur och retur
Följ med på en resa där en grupp kursdeltagare från Röda Korsets folkhögskola åker till Berlin för att se hur olika tyska institutioner och organisationer jobbar med inkludering och mångfald. (ca 10 min) En film av Rami Bennabrouk

Chiapas – en speciell del av Mexico

Filmstudenten Are åker till Chiapas där ursprungsfolket kämpar för rättigheter och mot diskriminering. Are berättar i dagboksform om sina intryck (ca 10 min) En Film av Are Karim

En kväll du inte vill missa! Mer info 

 

Är du nyfiken på våra dokumentärfilmskurser?
Klicka dig vidare här nedanför.