Lediga jobb - lärare i svenska

Bli vår kollega! Är du en erfaren lärare i svenska / svenska som andraspråk? Vi behöver en vikarie på 100% läsåret 2024/2025
Bli vår kollega! Är du en erfaren lärare i svenska / svenska som andraspråk? Vi behöver en vikarie på 100% läsåret 2024/2025
Publicerad: 18 jun 2024
Lästid: ca

Inför läsåret 2024-25 söker vi en vikarie i svenska / svenska som andraspråk. Tjänsten är på 100%. 

Vi söker en erfaren svensklärare, gärna med erfarenhet av undervisning på folkhögskola och med ämnesintegrerade tematiska studier. I tjänsten ingår även undervisning i samhällskunskap och historia samt kursansvar för kursen Vi i världen som motsvarar andra året på gymnasienivå. Majoriteten av våra deltagare är flerspråkiga och många har andra modersmål än svenska. Vi lägger stort fokus på språkutvecklande arbetssätt och vi söker dig som har akademiska studier i svenska och/eller svenska som andraspråk samt ett stort intresse och engagemang för språk. 

Vi kommer under det kommande läsåret lägga om undervisningen till ämnesintegrerade tematiska studier som ett led i att skapa ett ökat engagemang och motivation för studier. Genom ett ämnesintegrerat arbetssätt visar vi på en bredare kunskapssyn och hur olika ämneskunskaper krokar i varandra och bildare en större helhet. En annan bärande princip i folkhögskolepedagogiken är vikten av att bygga på deltagarnas tidigare erfarenheter för att på så sätt skapa motivation till studier men också för att skapa förutsättningar för ett kollektivt lärande där deltagarna blir en aktiv del i varandras lärande.

Blir du nyfiken? Läs mer om sök tjänsten via Svenska Röda Korsets hemsida Lediga jobb (rodakorset.se) Sista ansökningsdag 1 augusti 2024