5 anledningar att läsa en kurs om klimatomställning och hållbarhet

Ta chansen till ett år på folkhögskola med fokus på klimatomställning och hållbarhet - för dig som individ och för samhället som helhet. På Röda Korsets folkhögskola i Stockholm finns ett fåtal platser kvar på kursen Klimatomställning i teori och praktik som startar i augusti. Här kommer 5 anledningar till varför du borde gå den!
Ta chansen till ett år på folkhögskola med fokus på klimatomställning och hållbarhet - för dig som individ och för samhället som helhet. På Röda Korsets folkhögskola i Stockholm finns ett fåtal platser kvar på kursen Klimatomställning i teori och praktik som startar i augusti. Här kommer 5 anledningar till varför du borde gå den!
Publicerad: 21 maj 2021
Lästid: ca
  1. Klimatfrågan är komplex och kan kännas ångestladdad. Kunskap ger dig makt att påverka!
  2. Det gemensamma lärandet i gruppen gör att du utvecklas, både i ämnena och som person. Stor trivselfaktor utlovas! 
  3. Du får både teoretiska kunskaper och praktiska färdigheter. Blandningen gör att kunskaperna befästs på ett bra och roligt sätt. 
  4. Du skaffar dig en gedigen plattform för att arbeta med klimat- och hållbarhetsfrågor som du kan använda i framtiden, oavsett om det gäller jobb eller i privatlivet. 
  5. Alla kan göra något! Kursen hjälper dig att hitta din väg - tillsammans med likasinnade kursvänner.  

Vill du veta mer om vad det innebär att gå kursen Klimatomställning i teori & praktik på Röda Korsets folkhögskola? Kolla in de två helt rykande färska filmer som årets deltagare gjorde förra veckan. 

Du är också välkommen att komma förbi och prata med oss, kanske kolla in vår stadsodling "Skäris odlar"? Eller skicka ett mejl till fhsk@redcross så hör vi av oss.