Spännande dokumentärfilmsprojekt med Östersjötema

Deltagarna på filmkursen Dokumentär i världen på Röda Korsets folkhögskola i Stockholm brukar som en del av kursen göra ett filmprojekt i södra Afrika ett par månader på vårterminen. På grund av Coronapandemin insåg kursledningen redan under hösten att det var läge att sjösätta plan B, då det inte var möjligt att ta flyget till en annan kontinent. Och sjösättning blev det...
Deltagarna på filmkursen Dokumentär i världen på Röda Korsets folkhögskola i Stockholm brukar som en del av kursen göra ett filmprojekt i södra Afrika ett par månader på vårterminen. På grund av Coronapandemin insåg kursledningen redan under hösten att det var läge att sjösätta plan B, då det inte var möjligt att ta flyget till en annan kontinent. Och sjösättning blev det...
Publicerad: 23 mar 2021
Lästid: ca

Målsättningen var att Dokumentär i världen även denna gång skulle fokusera på ett globalt ämne, men utan att resa så långt. Lösningen blev ett samarbete med ”Deep sea productions”, ett företag som jobbar med att lyfta speciellt Östersjöns problem och hot, där även filmaren och en av lärarna på kursen, Simon Stanford, jobbar. Företaget och Simon erbjöd klassen möjlighet att under vårterminen jobba tillsammans med dem och producera fyra dokumentärfilmer och ett antal kortfilmer om havsmiljön runt den Svenska kusten.