Lanseringsparty för nya hemsidan

Efter några månaders intensivt och fokuserat arbete med att bygga upp den nya hemsidan är den nu äntligen klar för lansering. Skolan firar med vernissage och storbildsvisning.
Efter några månaders intensivt och fokuserat arbete med att bygga upp den nya hemsidan är den nu äntligen klar för lansering. Skolan firar med vernissage och storbildsvisning.
Publicerad: 13 okt 2021
Lästid: ca

Idag har vi firat att vår nya hemsida har gått live! Det gjorde vi med vernissage och visning på storbildsskärm.

Vi är så glada för att vi nu har en hemsida som ingår i Svenska Röda Korsets ”webfamilj”. Vi ser fram emot att kunna bygga vidare på den nya sidan för att ha en levande sajt som hjälper både de som vill söka våra utbildningar och alla deltagare som går på skolan.

Förutom vernissage har det varit ett föredrag av journalisten, aktivisten och före detta deltagaren på Röda Korsets folkhögskola Fanna Ndow Norrby. Temat var makt, media och hur Fanna hittat sina verktyg för att arbeta mot rasism och fördomar, bla genom Raserietpodden och boken Svart Kvinna. Flera olika kurser fick chansen att lyssna på Fanna. Det är oerhört inspirerande och givande med alla intressanta föredragshållare som kommer till skolan. Det vidgar perspektiven på många sätt och stärker också utbytet mellan klasserna när man möts på gemensamma föreläsningar.