"Här lär jag mig att drömma stort"

Det säger kursdeltagaren Saeideh om Röda Korsets folkhögskola när hon berättar sin historia för Röda Korsets magasin i januarinumret som kom ut i veckan. Tidningen följde Saeideh en vanlig dag på folkhögskolan. Kul läsning tycker vi!
Det säger kursdeltagaren Saeideh om Röda Korsets folkhögskola när hon berättar sin historia för Röda Korsets magasin i januarinumret som kom ut i veckan. Tidningen följde Saeideh en vanlig dag på folkhögskolan. Kul läsning tycker vi!
Publicerad: 21 jan 2022
Lästid: ca

I Röda korsets magasin Nr 1 2022 kan du nu läsa om vår ambitiösa och generösa deltagare Saeideh som har gjort en fantastisk resa och snart har gymnasiebehörigheten i sin hand.

"Här ges förutsättningar att komma in i en gemenskap, att utvecklas och fortsätta framåt" säger Saeideh som siktar mot att bli apotekare. Efter fyra år på Röda Korsets folkhögskola läser hon nu sista året på kursen Sikta mot högskolan som kommer att ge henne fullständig högskolebehörighet. Tack Saeideh för att du delar med dig! Du är en inspirerande förebild för många.

Fälj länken och läs artikeln i sin helhet!

https://www.rodakorset.se/engagera-dig/roda-korset-magasin/