Pop-up folkhögskola 16 mars - 24 april

I stället för Öppet hus kommer vi att ha en "Pop-up folkhögskola" i Skärholmens centrum (SKHLM) under perioden 16 mars - 24 april. Här nedan hittar du aktuellt program. Varmt välkommen!
I stället för Öppet hus kommer vi att ha en "Pop-up folkhögskola" i Skärholmens centrum (SKHLM) under perioden 16 mars - 24 april. Här nedan hittar du aktuellt program. Varmt välkommen!
Publicerad: 14 mar 2022
Lästid: ca

Kom och träffa oss i Skärholmens centrum! 

Ta chansen att träffa lärare, deltagare, studievägledare med flera från Röda Korsets folkhögskola mitt i Skärholmen. Du får lära dig mer om folkhögskola som utbildningsform, delta i roliga event och ställa alla frågor du vill.

Du hittar oss i lokalen bredvid Rituals i SKHLM vardagar mellan 16 mars och 24 april. Vi kommer att uppdatera programmet vartefter programpunkter fastställs. Mycket roligt kommer att hända, så håll utkik!

Program Pop-up folkhögskola

Vecka 15 

Folkhögskolan har Påsklov! 

Vecka 16

Tisdag - torsdag kl. 9.30-11.30 - Gymnasiekurserna Vi i Samhället och Vi i Världen är i Pop-upen och jobbar med projekten "Min Story - Vår Agenda" och "Agenda 2030". Kom förbi och säg Hej och kolla in utställningen!

Tisdag 19 april - Kom och träffa Röda Korsets folkhögskolas rektor Ulrika Sandin kl. 14-16

Onsdag 20 april - Kl. 13-15.30 "Öppet hus" - Vår superlärare Anna Olsson som har jobbat på Röda Korsets folkhögskola i 10 år och är lärare på flera av skolans profilkurser svarar på dina frågor. Fokus ligger på kurserna Migration & social hållbarhet och Kurs i hållbar utveckling men Anna vet det mesta om våra kurser och hur det är att plugga på folkhögskola. Passa på!

Fredag 22 april - AVSLUTNING! (för folkhögskolan)

Lördag 23 april - Röda korsets Ungdomsförbund (RKUF) finns i Pop-uplokalen hela dagen. Kom och lär dig mer om deras viktiga verksamhet!
Du som är mellan 0-30 år kan bli medlem. Medlemskapet helt gratis för att alla ska ha råd att vara med. 

 

Vi ses!