Lediga jobb

Vi söker en engagerad dokumentärfilmare med pedagogiskt förhållningssätt och stort intresse för samhälls- och omvärldsfrågor
Vi söker en engagerad dokumentärfilmare med pedagogiskt förhållningssätt och stort intresse för samhälls- och omvärldsfrågor
Publicerad: 22 okt 2022
Lästid: ca

Nu söker Röda Korsets Folkhögskola  en filmlärare med stort samhällsengagemang och med gedigen erfarenhet av att jobba med dokumentärfilm. På kursen Dokumentär i Världen lär sig deltagarna grundläggande filmteknik för att producera dokumentärfilm med globala och sociala frågor i fokus. En del av vårterminen är förlagd till utlandet där deltagarna jobbar i team med att producera en dokumentärfilm. Vi tror på folkbildningens förändrande kraft och ser att kursen ger deltagarna verktyg för att sprida budskap och skapa förändring. Folkbildningens pedagogik tar sin utgångspunkt i deltagarnas erfarenhet och engagemang samt skapar former för delaktighet och utbyten mellan olika kurser på skolan. Vi sätter ett stort värde i att ta vara på skolans mångfald och skapa en inkluderande miljö.

På Svenska Röda Korsets hemsida kan läsa mer om och ansöka till tjänsten som filmlärare. Ansökningstiden går ut 31 oktober 2022.